EMC Nedir?

yönetici tarafından tarihinde yayınlandı

EMC (Elektro manyetik uyumluluk) bir sistemin bir ortamda herhangi başka bir sistemin veya kendisini etkilemeden doğru çalışma yeteneğidir.

Günümüzde elektrik ve elektronik sistemlerin yaygınlasması ile birbirleri aralarında etkileşmeden çalışabilmeleri önemli bir hal almıştır.

Bunun yanında şebeke hattından ve havadan gelen bozucu gürültüler elektronik sistemlerine bozucu etkiler yapabilir, ayrıca sizin elektronik sisteminizinde böyle gürültüler yayması mümkündür.

Tüm bu sistemlerin beraber ve güvenli çalışabilmeleri için uymaları gereken bir takım standartlar mevcuttur.

İlk olarak Marconi’nin deneyleri ile 1800’lü yılların sonlarında oluşan manyetik uyumluluk ve manyetik girişim kavramları, 1900’lerin başına gelindiğinde kablo yardımı ile atlantik ötesi iletişim teknolojisinin önünü açtı. 1920’lerde ise konu hakkında ilk teknik makaleler yazılmaya başlandı ve 1930’lu yıllarda motorlar, demiryolları gibi sistem ve cihazlarda radyo frekansları önemli bir sorun haline gelmeye başladı. 

2. Dünya Savaşı sırasında, EMI, büyük sorun haline geldi. 1950’lerde transistör’ün, 1960’larda tümleşik devrelerin, 1970’lerde mikroişlemcilerin bulunuşu ve hızlı gelişimi sorunu daha da ön plana çıkardı. Frekans planlaması gereği oluştu. Sayısal işaretleme ve tümleşik devre teknolojileri meseleyi daha da büyüttü. 1979 yılında Amerika’da FCC kuruldu ve bu mesele hakkında çeşitli standartlar yayınladı. Ayrıca EMI – EMC testleri oluşturuldu. 

Elektromanyetik girişim, elektrik ve elektronik cihazların performasında azalmalara, bozulmalara veya hatalı işlemesine yol açan radyo frekanslarında doğal veya insan kaynaklı her türlü bozucu etki veya işaret olarak tanımlanabilir.

Günlük hayattan elektromanyetik girişim örnekleri vermek gerekirse; radyo dinlerken polis telsizlerinin araya girmesi, cep telefonlarının araç ABS sistemlerini etkilemesi, baskı devrelerde sızıntı, cep telefonu ile konuşurken bilgisayarda gürültü oluşması gibi örnekler listelenebilir. 

Bir cihazın elektromanyetik uyumlu olarak kabul görülmesi için 3 şart vardır: 

► Kendi içinde girişime yol açmamak (öz uyumluluk). 

► Diğer cihazlara girişimde bulunmamak.

► Diğer cihazlardan kaynaklanan girişime karşı bağışıklı olmak. 

Elektromanyetik girişim, cihazın etkilendiği elektromanyetik ortamın bir sonucu olarak gözlenir. Belirli bir bölgede meydana gelen tüm elektromanyetiksel olaylar, o bölgenin elektromanyetik ortamını oluştururlar. Oluşan bu elektromanyetik ortamın başlıca etkileri de EMI ve EMC olarak söylenebilir.  Elektromanyetik çevreyi ise karakterize etmek istersek, 2 unsur karşımıza çıkar: 

► Frekans / Zaman 

► Genlik ( Elektromanyetik enerjinin şiddeti veya gerilim-akım cinsinden değeri vb.) 

Elektromanyetik girişimi oluşturan başlıca sebepler; kalitesiz kablolar, baskı devre elemanları, bağlantı noktalarındaki sızıntılar, dirençler, kondansatörler, indüktörler, eleman değişikliği, elektromekanik cihazlar, sayısal devre elemanları, mekanik anahtarlar şeklinde bir liste yapılabilir.